kosmetyki naturalne ARRIA


www.apiterapia-forum.pl

 
 

Kosmetyki naturalne

Od wielu już lat na świecie panuje moda na "naturalność". Modna jest naturalna żywność, kosmetyki tzw. ekologiczne, leki a nawet tkaniny. Jest to niewątpliwie tęsknota do dawnych, dobrych, "naturalnych czasów". Brak jest jednak zdefiniowanych i precyzyjnych definicji "naturalności" kosmetyków. Wydaje się, że w naszych warunkach najodpowiedniejsze byłoby uznanie, że o naturalności kosmetyków powinno decydować ich pochodzenie i sposób przetwarzania. Jak każda dziedzina nauki również problematyka kosmetyków naturalnych nie jest tylko zbiorem bezspornych faktów, ale także obszarem ścierania się poglądów. Ale przyznać należy, że termin "kosmetyki naturalne" zrodziły te same niepokoje, które każą obawiać się tzw. chorób cywilizacyjnych, które jako plagi współczesności wymagają oceny spokojnej i opartej na prawdziwych faktach, a nie na emocjach.

O efektach działania kosmetyków decydują zawarte w nich substancje aktywne. Kosmetyki serii "ARRIA" produkowane przez Laboratorium Bio-Farmaceutyczne zawierają ekstraktry z pyłków kwiatowych, których technologia uzyskiwania strzeżona jest PATENTEM. Jesteśmy jedynym w kraju producentem tego typu kosmetyków. Bogaty skład ekstraktów z pyłków kwiatowych zawarty jest na stronie internetowej firmy. Wyniki naszych badań naukowych (biochemicznych, histochemicznych, histologicznych, morfometrycznych) nad efektami działania na skórę kosmetyków ,"ARRIA" wskazują, że kosmetyki te zwiększają znacząco zawartość kwasów nukleinowych, wybitnie nasilają aktywność enzymatyczną (m.in. oksydazy cytochromowej) w skórze oraz znakomicie wzmagają podziały komórkowe w naskórku. Hamują one ponadto zmiany miażdżycowe w rejonie naczyń krwionośnych skóry, z równoczesnym nasileniem aktywności fibrynolitycznej. To kompleksowe działanie wyciągów z pyłków kwiatowych powoduje, że naturalny proces starzenia się skóry zostaje znacząco zahamowany jednocześnie na kilku płaszczyznach. To co najbardziej niezwykle w tych "inteligentnych biokosmetykach" to właśnie ich wszechstronne działanie oraz niemożność "przedawkowania".

Ale wracam do wątpliwości internautów. Jednym z ulubionych źródeł humoru są sondaże na temat rozumienia przez użytkowników tekstów składów umieszczanych na opakowaniach kosmetyków. Trudno uwierzyć, ale duży procent ankietowanych, łączyło ceramidy z ceramiką - pomimo, że tak dużo się o nich pisze. Różnie to zatem bywa z naszą wiedzą. Okazało się również, że w bardzo różny sposób rozumiemy działanie kosmetyków naturalnych.

Masowa produkcja kosmetyków całkowicie naturalnych jest w praktyce niemożliwa. Zawsze są obecnie w kosmetykach jakieś składniki syntetyczne. Przy rozważaniach dotyczących kosmetyków naturalnych nie bierzemy pod uwagę ograniczenia lub całkowitego braku konserwantów w kosmetykach. Niemożliwa jest również masowa produkcja kosmetyków nie zawierających środków konserwujących. Istnieje oczywiście możliwość produkowania ale wyłącznie na własny użytek kosmetyków nie zawierających konserwantów. Niestety kosmetyki takie mają bardzo krótki, ściśle ograniczony czas przydatności do użytku. Produkcja taka, tj. kosmetyków bez konserwantów musi odbywać się w zamkniętych, sterylnych pomieszczeniach, bez kontaktu ze środowiskiem. Dlatego produkcja taka nie jest możliwa na skalę masową a i koszt stworzenia takich warunków jest bardzo wysoki. Dla kosmetyki naturalnej istotne jest to jakie i w jakiej ilości konserwanty użyto do produkcji kosmetyków. Te konserwanty, które zawierają nasze kosmetyki naturalne "ARRIA" uznane są za bezpieczne, pozbawione toksyczności, należą do jednych z najczęściej stosowanych konserwantów w światowej kosmetologii oraz mogą być stosowane w kosmetykach określanych jako naturalne.

Radzę natomiast zachować dużą ostrożność w stosunku do kosmetyków naturalnych z adnotacja "nie zawiera środków konserwujących".

Jeżeli nie macie zaufania do kosmetyków produkowanych masowo to może spróbujcie sami przygotować dla siebie niewielkie ilości naprawdę naturalnych kosmetyków. O tym jaka będzie ich trwałość przekonacie się już po kilku dniach.

I jeszcze o wątpliwościach dotyczących parafiny oraz wazeliny. Farmakopealna czystość parafiny czy wazeliny sprawia, że stosowane są one w bazach do maści leczniczych i leków. Niebagatelną ich ilość zużywa przemysł kosmetyczny. Znalazły one zastosowanie w produkcji kremów, również wzbogaconych witaminami, pomadek do ust oraz brylantyny., antyperspirantów i środków dezodorujących oraz innych pielęgnacyjnych. Wprowadzenie kosmetyków na bazie składników naturalnych stanowi "milowy" krok w zahamowaniu procesu starzenia się skóry oraz jej szybkiej regeneracji - jednym słowem w kompleksowym odmładzaniu skóry.

Z wyrazami szacunku, Prof. dr hab. Ryszard Czarnecki

 
 
ARRIA Laboratorium Bio-Farmaceutyczne im. prof. Czarneckiego, 32-340 Wolbrom, ul. Boczna 5, tel. 505 993 811, tel. 882 672 546 kontakt